Oʻzbekiston Respublikasi hududiga kirib kelayotgan jismoniy shaxslar uchun bojxona qoidalari
Agar Siz Oʻzbekiston Respublikasiga kirib kelayotgan boʻlsangiz, quyidagi bojxona qoidalarini albatta yodda tuting!
Agar Siz respublikamizga xalqaro aeroportlar orqali kirib kelayotgan boʻlsangiz, 2000 AQSH dollari, temir yoʻl va daryo oʻtkazish punktlari orqali kirib kelayotgan boʻlsangiz 1000 AQSH dollari hamda avtomobilda yoki piyoda ravishda kirib kelayotgan boʻlsangiz, 300 AQSH dollari ekvivalenti miqdoridagi tovarlarni bojsiz olib kirishingiz mumkin!
Bunda ularni yoʻlovchi bojxona deklaratsiyasida koʻrsatish talab etilmaydi.
Ammo, ayrim turdagi tovarlarni bojsiz olib kirishning cheklangan meʼyorlari mavjud. Xususan, Oʻzbekiston Respublikasiga alkogol mahsulotlari, shu jumladan pivo – 2 litrgacha, barcha turdagi tamaki mahsulotlari – 10 qutigacha, atir va atirsimon suyuqliklar – 3 donagacha, qimmatbaho metall va qimmatbaho toshlardan yasalgan zargarlik buyumlari – 65 gr.gacha olib kirish mumkin.
Unutmang, Oʻzbekiston Respublikasiga giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar, prekursorlar, portlovchi moddalar va portlatish vositalari, davlat va jamiyat qurilishiga rahna solishga, urush, terrorizm, zoʻravonlik, ekstremizm, pornografiya va boshqalarni targʻib etishga qaratilgan har qanday turdagi materiallarni, shuningdek etil spirti, lazerli nur tarqatgichlar, uchuvchisiz uchish apparatlari pirotexnika maxsulotlari, pul yutugʻi bilan bogʻliq boʻlgan oʻyin avtomatlari, “M2”, “M3” va “N2” toifadagi oldin foydalanuvda boʻlgan avtotransport vositalari, zaharlilik darajasi “Yevro-3” ekologik sinfi talablariga javob bermaydigan, benzin yoki dizel yoqilgʻisida harkatlanadigan yangi avtotransport vositalarini, bundan tashqari energiya samaradorligining “G” va “F” klassiga mansub boʻlgan maishiy elektr priborlarini hamda quvvati 40 vattdan ortiq boʻlgan choʻgʻlanma lampochkalarni chetdan olib kirish taʼqiqlanadi.
Ozonni buzuvchi moddalar va tarkibida ular mavjud boʻlgan mahsulotlarni, sanoat maqsadidagi portlovchi materiallarni, alyuminiy kukuni va qurumini, oʻqotar qurol va patronlarni, yovvoyi oʻsimliklar, ularning qismlari, mevalari, urugʻlari va botanika kolleksiyalari, yovvoyi hayvonlar, ularning qismlari, zoologiya kolleksiyalari, hayot faoliyati mahsulotlari, oʻljalar, tulumlari, radioelektron vositalar va yuqori chastotali uskunalar ekologik xavfli mahsulotlar va chiqindilar, diniy adabiyotlar va madaniy boyliklarni olib kirishda vakolatli organlarning tegishli ruxsatnomalari yoki xulosalari talab etiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 7-noyabrdagi “Jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy ehtiyojlari uchun tovarlarni olib oʻtish tartibini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida” PQ-4508-son qaroriga muvofiq, 2020-yil 1-yanvardan boshlab, respublikamizga kirib kelayotgan jismoniy shaxslarning notijorat maqsadlardagi tovarlari bojsiz olib kirishning cheklangan meʼyorlaridan ortgan holatlarda bojxona toʻlovlari soddalashtirilgan tartibda undirilishi yoʻlga qoʻyildi.
Yaʼni, bojxona boji, qoʻshilgan qiymat soligʻi va aksiz soligʻi oʻrniga tovarning bojxona qiymatidan 30 foiz, lekin har bir kilogrami uchun 3 AQSH dollaridan kam boʻlmagan miqdorda yagona bojxona toʻlovi stavkasi joriy qilindi.
Mazkur stavkalar Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat tovar nomenklaturasi kodidan va kelib chiqish mamlakatidan qatʼi nazar tovarlarning barcha toifalari boʻyicha bojxona qiymatidan kelib chiqqan holda tadbiq qilinadi.
Shuningdek, jismoniy shaxslar tomonidan hayvonot olamiga mansub oziq-ovqat mahsulotlari olib kirilayotganda ushbu tovarlarda ishlab chiqaruvchining oʻrov varagʻi boʻlishi majburiydir.
Yana bir jihat - jismoniy shaxslar tomonidan olib kirishda bojxona toʻlovlariga tortilmaydigan ayrim turdagi tovarlar olib kirish meʼyorlaridan ortgan taqdirda ularga yagona bojxona toʻlovi stavkasi tatbiq etilmaydi.
Jismoniy shaxslar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasining naqd valyutasini va chet el naqd valyutasini Oʻzbekiston Respublikasiga olib kirish cheklovlarsiz amalga oshiriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasining naqd valyutasini va chet el naqd valyutasini Oʻzbekiston Respublikasidan tashqariga olib chiqish yuz million soʻm ekvivalentdan ortiq boʻlmagan summada amalga oshiriladi.
Naqd valyutani belgilangan ekvivalentdan ortiq summada olib chiqish Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan tartibga muvofiq amalga oshiriladi.
Yuridik shaxslar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasining naqd valyutasini va chet el naqd valyutasini Oʻzbekiston Respublikasiga olib kirish hamda Oʻzbekiston Respublikasidan olib chiqish taqiqlanadi, bundan Oʻzbekiston Respublikasi banklari mustasno.
Agar Siz bojxona qoidalari haqida toʻliq maʼlumotga ega boʻlmasangiz, u holda chegara-bojxona postida xizmat olib borayotgan bojxona xodimlariga murojaat qilishingiz mumkin.
Jismoniy shaxslar tomonidan ayrim tovarlarni bojxonadan olib oʻtish normalari tasdiqlandi
2018-yilning 22-iyun kuni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Jismoniy shaxslar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasiga tovarlarni olib oʻtish tartibini takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi 463-son qarori qabul qilindi. Qaror bilan jismoniy shaxslar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Davlat chegarasining avtoyoʻl (yoʻlovchi), temir yoʻl va daryo oʻtkazish punktlari orqali bojxona toʻlovlari undirilmaydigan ayrim tovarlarni olib oʻtishning miqdoriy normalari tasdiqlangan.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 16-oktyabrdagi 828-son qarori bilan ushbu qarorga tegishli oʻzgartirishlar kiritildi.
Yaʼni, endilikda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat chegarasining avtoyoʻl (yoʻlovchi), temir yoʻl va daryo oʻtkazish punktlari orqali bojxona toʻlovlari undirilmaydigan ayrim tovarlarni olib oʻtishning davriyligi oʻzgardi.
Roʻyxatdan oʻrin olgan 20 turdagi maishiy texnika buyumlari, ofis texnikalari va boshqa jihozlarni endilikda har 6 oyda chegarani birinchi marotaba kesib oʻtayotganda faqat 1 donadan olib kirish mumkin.
Boshqa turdagi tovarlarni esa 1 kalendar oyda 1 marotaba har bir nomdagi tovardan 2 kg.gacha (boʻlinmaydigan tovarlar bundan mustasno) olib kirishga ruxsat etiladi. Ammo, mazkur tovarlarning umumiy ogʻirligi 10 kg.dan oshmasligi kerak.
Unutmaslik kerak-ki, ushbu tovarlar sirasiga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Jismoniy shaxslar tomonidan bojxona chegarasi orqali tovarlarni olib oʻtishni yanada tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2018-yil 6-fevraldagi PQ-3512 son qarori 1-ilovasida keltirilgan tovarlar kirmaydi.
Ushbu ilovada alkogol mahsulotlari, shu jumladan pivo – 2 litrgacha, barcha turdagi tamaki mahsulotlari – 10 qutigacha, atir va atirsimon suyuqliklar – 3 donagacha, qimmatbaho metall va qimmatbaho toshlardan yasalgan zargarlik buyumlari – 65 gr.gacha bojxona toʻlovlarisiz olib kirishga ruxsat etilgan.
Olib oʻtilayotgan tovarlar qiymati respublikaga jismoniy shaxslar tomonidan piyoda, avtomobilda, temir yoʻl yoki daryo oʻtkazish punktlari orqali tovarlarni bojxona toʻlovlari undirmasdan olib oʻtishning cheklagan meʼyorlaridan oshmasligi kerak.
Mazkur meʼyorlar Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Jismoniy shaxslar tomonidan bojxona chegarasi orqali tovarlarni olib oʻtishni yanada tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2018-yil 6-fevraldagi PQ-3512 son qarorida belgilangan boʻlib, unga koʻra Oʻzbekiston Respublikasi Davlat chegarasidagi temir yoʻl va daryo oʻtkazish punktlari orqali bojxona chegarasini kesib oʻtganda – 1000 AQSH dollari miqdorida hamda avtomobil yoʻli (piyodalar yoʻli) oʻtkazish punktlari orqali bojxona chegarasini kesib oʻtganda – 300 AQSH dollari miqdoridagi tovarlarni bojxona toʻlovlarisiz olib kirishga ruxsat etilgan.
Unutmang, tovarlarni bojxona toʻlovlari toʻlamasdan olib oʻtishning miqdoriy normalari jismoniy shaxs Oʻzbekiston Respublikasi davlat chegarasini chegara oʻtkazish punktidan belgilangan davrda birinchi marta oʻtishida qoʻllaniladi. Bunda bojxonachilar chegara xizmatlari organlari tomonidan jismoniy shaxsning pasportiga qoʻyiladigan belgidagi sanaga asoslanishadi.
Jismoniy shaxslar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Davlat chegarasining avtoyoʻl (yoʻlovchi), temir yoʻl va daryo oʻtkazish punktlari orqali bojxona toʻlovlari undirilmaydigan ayrim tovarlarni olib oʻtishning miqdoriy normalari
Tovarlarning nomi
Soni
Davriylik
Sovutgich
1 dona
6 kalendar oy
Muzlatgich
Konditsioner
Kir yuvish mashinasi
Chang yutgich
Gaz plitasi
Elektr plita
Televizor
Mikrotoʻlqinli pech
Duxovkali pech
Elektr goʻsht qiymalagich
Dazmol
Fen
Oshxona kombayni
Telefon apparati, shu jumladan qoʻl telefoni
Kompyuter texnikasi
Printer va koʻp funksiyali ofis qurilmasi
Planshet kompyuter
Noutbuk
Oshxona idishi
1 toʻplam
Boshqa tovarlar
har bir nomdagi tovardan 2 kg (boʻlinmaydigan tovarlar bundan mustasno), ammo umumiy ogʻirlik 10 kg dan oshmasligi kerak

Customs regulations for individuals entering the territory of the Republic of Uzbekistan
If you are traveling to our country by international airports, you can import commodities equivalent or less than $ 2,000 US dollars, $ 1,000 by rail and river crossings, and $ 300 if you travel by car or on foot!
At the same time, they are not required to be exhibited in the passenger customs declaration. However, there are limited modes of duty-free import of certain types of goods. In particular, you can import to Uzbekistan alcoholic beverages, including beer - up to 2 liters, all kinds of tobacco products - up to 10 packages, perfumery and perfumed liquids - up to 3 pieces, precious metal and jewelry made of precious stones - up to 65 gr.
Please note that it is not allowed to import materials such as narcotic drugs, psychotropic substances, precursors, explosives and detonators, and any other types of materials that propagandizing terrorism, violence, extremism, pornography, etc., as well as ethyl alcohol, laser beam, filters, pyrotechnic products, drones, cash-generated coupling machines, motor vehicles of category M2, M3 and N2, new vehicles that do not relates to the requirements of the Euro-3 ecological class, and can be fitted with gasoline or diesel fuel It is forbidden to import household appliances belonging to Classes G and F and energy-saving bulkheads with a capacity of more than 40 watts to the Republic of Uzbekistan.
When importing the ozone depleting substances and their derivatives, explosives for industrial purposes, aluminum powder and its components, firearms and ammo, wild plants and their parts, fruits, seeds and botanical collections, wild animals and their parts, zoological collections, , spoils, overalls, radio-electronic means and high-frequency equipment, ecologically hazardous products and waste, religious literature and cultural values appropriate permits or conclusions of the competent bodies are required.
There is also a procedure for individuals to import cash foreign and national currency. Individuals may import into the territory of the Republic of Uzbekistan unlimited amount of cash foreign currency. If cash foreign currency is more than $ 2,000, the passenger should fully cover it in the customs declaration.
It is allowed for individuals to import a sum of national currency “UZS” in the amount of not more than 50 times the minimum monthly wage.
If you do not have a complete understanding of the customs rules, then you can contact the customs officers who serve at the border post.
The norms of customs clearance of certain goods by individuals were approved.
On June 22, 2018 the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan № 463 “On Additional Measures to Improve the Procedure for the Transfer of Goods by Individuals to the Republic of Uzbekistan” was adopted. The Resolution establishes quantitative norms for the transfer of certain goods, which are not subject to customs duties through the highways (passenger), railways and river crossings of the State border of the Republic of Uzbekistan.
According to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated October 16, 2018, the corresponding amendments were made. So, nowadays, the frequency of deliveries of some goods that are not subject to customs duties through the highways, railways and river crossings of the State border of the Republic of Uzbekistan has changed.
Now 20 types of household appliances, office equipment and other equipment can now be imported only once per 6 months when crossing the border for the first time.
Other types of goods are permitted to import up to 2 kg (not including indivisible goods) of each name for 1 calendar month. However, the total weight of these goods should not exceed 10 kg.
It should not be forgotten that these goods do not include goods listed in Annex I of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to regulate the movement of goods through the customs border by individuals” dated February 6, 2018, PD-3512.
This appendix includes importing alcoholic beverages, including beer - up to 2 liters, all kinds of tobacco products - up to 10 pieces, perfumes and perfumed liquids - up to 3 pieces, precious metals and precious stones - 65 gr without customs payments.
The value of the exported goods should not exceed the limits set by the customs authorities of the Republic of Uzbekistan on the passage of goods to the Republic by individuals in cars, railways or river crossings.
These rules are laid down in the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan № PR-3512 from February 6, 2018 “On measures to regulate the movement of goods through the customs border by individuals”, according to which it is allowed to import goods when crossing the customs border through customs checkpoints at the cost of US $ 1,000 by railway, up to $ 300 when crossing on foot without any customs payment to the Republic of Uzbekistan Access duties.
Please note that the quantitative norms for the conveyance of goods without payment of customs duties will be applied for the first time during the period from the border crossing point of the Republic of Uzbekistan.
In this case, the customs officers shall be based on the date on which the border service authorities issue a passport of a natural person. Quantitative norms of moving of separate goods by physical persons on the customs border of the Republic of Uzbekistan on the road (passengers), railway and river check points