Yuridik shaxslar tomonidan avtotransport vositalarni olib kirish tartibi
Oʻzbekiston Respublikasining yuridik shaxslari (keyingi oʻrinlarda yuridik shaxslar deb yuritiladi) tomonidan foydalanish uchun chetdan avtotransport vositalari Oʻzbekiston Respublikasiga olib kelingan taqdirda, ushbu avtotransport vositalari belgilangan tartibda “erkin muomalaga chiqarish” bojxona rejimiga rasmiylashtirilishi lozim.
Yuridik shaxslar tomonidan olib kelingan avtotransport vositalarning bojxona rasmiylashtiruvi faoliyat hududida joylashgan TIF bojxona postida amalga oshiriladi.
Avtotransport vositalarining bojxona rasmiylashtiruvida davlat bojxona xizmati organlariga Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 20-iyuldagi “Eksport-import operatsiyalarini amalga oshirishda davlat bojxona xizmati organlariga taqdim etiladigan hujjatlar roʻyxatini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 197-sonli qaroriga asosan hujjatlar taqdim etiladi.
Tovar sifatida olib kirilgan avtotransport vositasi “erkin muomalaga chiqarish” yoki “vaqtincha olib kirish” bojxona rejimiga rasmiylashtirilgandan soʻng, TIF bojxona posti tomonidan Davlat bojxona xizmatining hududiy organi tomonidan DYHXXning hududiy organlariga elektron tarzda taqdim qilinadigan maʼlumotlar (keyingi oʻrinlarda elektron maʼlumotlar deb yuritiladi) DBQning elektron bazasi orqali shakllantiriladi va DYHXXga real vaqt rejimida yuboriladi. Ushbu maʼlumotlarga quyidagilar kiradi:
1. Bojxona organi nomi.
2. BYUD raqami va sanasi.
3. Avtotransport vositasi rasmiylashtirilgan bojxona rejimining nomi.
4. Avtotransport toʻgʻrisida maʼlumot:
turi, rusumi;
ishlab chiqarilgan yili;
kuzov raqami;
dvigatel raqami;
shassi raqami.
5. Avtotransport vositasi egasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar:
jismoniy shaxs uchun — uning familiyasi, ismi, otasining ismi va doimiy yashash manzili, telefon raqami hamda shaxsini tasdiqlovchi hujjat haqidagi maʼlumotlar;
yuridik shaxs uchun — uning qisqacha nomi va joylashgan yeri (yuridik manzili), telefon raqami hamda elektron pochta manzili (mavjud boʻlsa).
6. Avtotransport vositasi vaqtincha olib kirilganda vaqtincha olib kirishning yakuniy muddati.
DYHXXning hududiy organlarida roʻyxatga olinmaydigan avtotransport vositalariga elektron maʼlumotlar yuborilmaydi.
Avtotransport vositasini Oʻzbekiston Respublikasi hududiga “erkin muomalaga chiqarish” yoki “vaqtincha olib kirish” bojxona rejimlariga rasmiylashtirgan shaxslar BYUD rasmiylashtirilgan kundan soʻng 10 kun muddat ichida avtotransport vositasini DYHXXning hududiy organlarida roʻyxatdan oʻtkazishlari shart.
Roʻyxatdan oʻtkazishda, avtotransport vositasining turi, rusumi, markasi davlat bojxona xizmatining hududiy organi tomonidan shakllantirilgan elektron maʼlumotlarda qanday bayon etilgan boʻlsa, aynan shu nom bilan qayd etilishi lozim.
Oʻzbekiston Respublikasidan tovar sifatida olib chiqilayotgan avtotransport vositasiga elektron maʼlumotlar yuborilmaydi hamda DYHXXning hududiy organlarida roʻyxatdan chiqarish uchun asos BYUD hisoblanadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2009-yil 22-dekabrdagi PQ-1245-sonli qaroriga asosan yangi import avtomobillari bilan chakana savdo faqat yuridik shaxslar - ishlab chiqaruvchi korxonalarning rasmiy dilerlari tomonidan amalga oshiriladi.

Таможенное оформление автотранспортных средств, ввозимых в качестве товара на территорию Республики Узбекистан юридическими лицами
8582
Временный ввоз автотранcпортных средств юридическими лицами Республики Узбекистан запрещен, за исключением осуществления международных перевозок.
Автотранспортное средство, ввезенное юридическим лицом Республики Узбекистан (далее - юридические лица) в качестве товара, подлежит таможенному оформлению в таможенный режим выпуска для свободного обращения.
Автотранспортное средство, ввезенное в качестве товара, подлежит таможенному оформлению на таможенном посту ВЭД в регионе деятельности по постоянному месту деятельности владельца транспортного средства.
Для таможенного оформления автотранспортного средства таможенному посту ВЭД предоставляются документы на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении перечня документов, представляемых органам государственной таможенной службы при осуществлении экспортно-импортных операций» №197 от 20 июля 2015 г.
После оформления транспортного средства, ввезенного в качестве товара, в таможенный режим выпуска для свободного обращения владельцу данного транспортного средства выдается Удостоверение ввоза транспортного средства.
Лица, оформившие автотранспортные средства под таможенный режим выпуска для свободного обращения на территории Республики Узбекистан, должны зарегистрировать транспортное средство в органах Государственной службы безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан в течение 10 дней после оформления грузовой таможенной декларации.
При оформлении автотранспортного средства тип, вид, марка автотранспортного средства указывается так, как указано в удостоверении, выданного государственным таможенным органом.
Основанием для оформления транспортных средств, ввозимых в качестве товара юридическими лицами, в территориальных подразделениях Государственной службы безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, считается данное удостоверение.
На основании Постановления Президента Республики Узбекистан УП-1245 от 22 декабря 2009 года розничная торговля новыми импортными автомобилями разрешается только юридическим лицам – официальным дилерам предприятий по выпуску автотранспортных средств.