Jismoniy shaxslar tomonidan pochta va kuryerlik joʻnatmalari orqali tovarlarni joʻnatish tartibi
Jismoniy shaxslar tomonidan pochta va kuryerlik joʻnatmalari orqali tovarlarni joʻnatishni tartibga solishda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi bojxona hududiga jismoniy shaxslar nomiga xalqaro pochta va kuryerlik joʻnatmalari orqali kelayotgan tovarlar nazoratini taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2018-yil 19-iyuldagi PQ-3873-son qarori muhim rol oʻynamoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 12-apreldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona xizmati organlari faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” PF-5414-son Farmoniga muvofiq, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi bojxona hududiga jismoniy shaxslar nomiga xalqaro pochta va kuryerlik joʻnatmalari orqali kelayotgan tovarlarni bojxona nazoratidan oʻtkazish samaradorligini yanada oshirish maqsadida pochta aloqasi operatorlari va provayderlari tomonidan davlat bojxona xizmati organlariga jismoniy shaxslar nomiga xalqaro kuryerlik joʻnatmalari orqali kelayotgan tovarlar haqida majburiy ravishda xabardor etish belgilangan.
Pochta aloqasi operatori va provayderlari tomonidan xalqaro kuryerlik joʻnatmalari orqali jismoniy shaxslar nomiga kelayotgan tovarlar toʻgʻrisida oldindan elektron tarzda xabar berishda davlat bojxona xizmati organlariga taqdim etiladigan maʼlumotlar roʻyxati tasdiqlandi. Roʻyxatga ushbu hujjatlar kiritilgan.
1. Qabul qiluvchining familiyasi, ismi va otasining ismi.
2. Qabul qiluvchining manzili.
3. Qabul qiluvchining pasport seriyasi va raqami yoki soliq toʻlovchining identifikatsiya raqami.
4. Pochta aloqasi operatori yoki provayderining nomi.
5. Joʻnatuvchi davlat.
6. Joʻnatmaning tavsifi.
7. Joʻnatmaning qiymati.
* Yozma xat-xabarlar (mayda paketlardan tashqari), diplomatik pochta va konsullik pochta qoplariga tatbiq etilmaydi.
Xalqaro kuryerlik joʻnatmalari orqali jismoniy shaxslar nomiga kelayotgan tovarlar toʻgʻrisida davlat bojxona xizmati organlarini oldindan elektron tarzda xabardor qilish jarayonlarini amalga oshirish sxemasi tasdiqlandi.
Kirib kelayotgan xalqaro kuryerlik joʻnatmalarini bojxona nazorati va rasmiylashtiruvi:
temir yoʻl va avtomobil transporti orqali yetkazishda — maxsus belgilangan bojxona postlarida;
havo transporti orqali yetkazishda — xalqaro aeroportlar yoki unga yaqin hududlarda joylashgan bojxona postlarida amalga oshiriladi.
Xalqaro pochta va kuryerlik joʻnatmalari orqali Oʻzbekiston Respublikasi hududiga yuridik shaxslar nomiga kelayotgan qiymati 100 (yuz) AQSH dollariga teng boʻlgan tovarlardan bojxona toʻlovlari undirilmaydi.
Xalqaro kuryerlik joʻnatmalari orqali jismoniy shaxslar nomiga kelayotgan tovarlarning boj undirilmaydgian miqdori bir kalendar chorak mobaynida 1 000 (bir ming) AQSH dollarini tashkil qiladi.
Tovarlarni jismoniy shaxs tomonidan bojxona chegarasidan olib kirilishi va olib chiqilishi majburiy yozma deklaratsiyasiz amalga oshiriladi, bundan xalqaro pochta va kuryerlik joʻnatmalari hamda tadbirkorlik faoliyati uchun moʻljallangan tovarlar mustasno;
jismoniy shaxslar tomonidan bojxona chegarasi orqali olib oʻtilayotgan tovarlarning qanday maqsadga moʻljallanganligini aniqlashda tovarlarning miqdori hisobga olinadi va bunda tovarlarni olib oʻtayotgan jismoniy shaxs va uning oila aʼzolari ehtiyojlaridan ortiq miqdordagi bir turdagi tovarlarga, agar tovarlarni olib oʻtayotgan shaxs aksini isbotlab bermasa, tadbirkorlik faoliyatida foydalanish uchun olib kirilayotgan tovarlar deb qaraladi.
Qanday tovarlarni xalqaro pochta va kuryerlik joʻnatmalari orqali yuborish taqiqlangan?
Javob: Joʻnatilishi taqiqlangan va cheklangan predmetlar va moddalar roʻyxati Pochta aloqasi xizmatlarini koʻrsatish qoidalari (roʻyxat raqami 2219, 18.04.2011-y.) bilan tasdiqlangan. Ichki va xalqaro pochta, kuryerlik joʻnatmalarida quyidagilarning joʻnatilishi taqiqlangan:
a) oʻqotar, signalli, pnevmatik, gazli qurollar, oʻq-dorilar, sovuq qurol (jumladan, otiladigan), elektroshok qurilmalari va uchqunli razryadniklar, shuningdek, oʻqotar qurolning asosiy qismlari, jihozlanmagan portlash qurilmalari va oʻq-dorilar, shu jumladan jihozlanmagan granatalar, snaryadlar va boshqa oʻxshash predmetlar, shuningdek, shunday qurilmalar va predmetlarning mulyajlari;
b) giyohvandlik vositalari, psixotrop, kuchli taʼsir etadigan, radioaktiv, portlaydigan, zaharli, oʻyuvchi, oson alangalanadigan va boshqa xavfli moddalar (mazkur Roʻyxatning 3-bandi “v” va “g” kichik bandlarining oltinchi xatboshisida sanab oʻtilganlardan tashqari);
v) Oʻzbekiston Respublikasining pul belgilari va xorijiy valyuta (Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy banki va uning muassasalari tomonidan yuboriladiganlaridan tashqari);
g) axloqsizlik yoki buzuqlik xususiyatidagi predmetlar;
d) kontrafakt va qaroqchilik predmetlari;
ye) olib kirish yoki muomalada boʻlishi tayinlangan mamlakatda taqiqlangan predmetlar chiquvchi (xalqaro pochta joʻnatmalari uchun);
j) oʻzining xususiyatiga yoki oʻrovlanishiga koʻra, pochta xodimlari yoki oddiy aholi uchun xavf tugʻdirishi, boshqa joʻnatmalarni va pochta uskunasini iflos qilishi yoki buzishi mumkin boʻlgan predmetlar;
z) joriy va shaxsiy yozishma mazmunidagi hujjatlar, shuningdek, joʻnatuvchi va oluvchi boʻlmagan shaxslar yoki ular bilan yashovchi shaxslar almashinadigan oddiy va buyurtma xatlar, pochta varaqchalari va banderollar;
i) tirik hayvonlar.
k) uskunada mavjud boʻlgan va uskunadan alohida joʻnatiladigan litiyli elementlar yoki litiyli batareyalar.
Bundan tashqari, xalqaro pochta, kuryerlik joʻnatmalarida quyidagi predmetlar va buyumlarni joʻnatish taqiqlangan:
Oʻzbekiston Respublikasiga olib kirish va Oʻzbekiston Respublikasidan olib chiqish, shuningdek belgilangan mamlakatga olib kirish taqiqlangan;
Umumjahon pochta ittifoqi hujjatlariga muvofiq joʻnatilishi taqiqlangan;
roʻyxati Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadigan tashqi savdo faoliyatini davlat tomonidan tartibga solish toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga muvofiq oʻrnatilgan cheklovlar qoʻllaniladigan predmetlar va buyumlar.
Oʻzbekiston Respublikasi hududiga xorij mamlakatlaridan kelib tushadigan xalqaro pochta joʻnatmalarida urugʻlar va ekish materiali, mevalar, yangi mevalar va sabzavotlarni joʻnatish taqiqlanadi.
Tegishlicha oʻrovdagi bosma nashrlar va koʻzi ojizlar uchun moʻljallangan joʻnatmalar:
hech qanday annotatsiyaga ega boʻla olmaydi, joriy yoki shaxsiy yozishma mazmunidagi hech qanday hujjatlarni ichiga ololmaydi;
tamgʻalangan yoki tamgʻalanmagan hech qanday markalarni, toʻlov blanklarini, pul qiymatiga ega boʻlgan hech qanday hujjatlarni ichiga ololmaydi, joʻnatmada joylanma sifatida joʻnatuvchining manzili bosilgan banderol yoki varaqcha, konvert boʻladigan hollardan tashqari.
3. Maʼlum shart-sharoitlarda xalqaro pochta, kuryerlik joʻnatmalarida joʻnatish ruxsat etilgan predmetlar:
a) madaniy boyliklar — Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining maxsus qarorlari bilan va boshqa vakolatli organlar tomonidan shunday huquq berilgan tashkilotlar tomonidan;
b) Oʻzbekiston Respublikasi milliy valyutasidagi tangalar va banknotlar, xorijiy banklar bilan valyutalar namunalarini almashinish tartibida va numizmatika maqsadlarida;
v) tashkilotlar tomonidan, vakolatli organlar tomonidan beriladigan ruxsatnomalar boʻyicha quyidagilarni joʻnatishga ruxsat etiladi:
ilmiy-tadqiqot ishlarining natijalari, nou-xau, ixtirolar — Oʻzbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligi tomonidan;
sanʼat asarlari — Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat va sport ishlari vazirligi tomonidan;
Oʻzbekiston Respublikasi “Qizil kitobi”ga kiritilgan oʻsimliklar va hayvonlar — Oʻzbekiston Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi tomonidan;
dorivor vositalar, tibbiyot maqsadlaridagi mahsulotlar (buyumlar) va tibbiyot texnikasi — Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligining Dori vositalari va tibbiy texnikalar sifatini nazorat qilish bosh boshqarmasi tomonidan;
giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlarni tibbiyot yoki ilmiy maqsadlarda, ularni joʻnatish ruxsat etiladigan mamlakatlarga va rasmiy kelishuvga muvofiq — sogʻliqni saqlash organlari tomonidan milliy xavfsizlik xizmati, ichki ishlar idoralari bilan kelishilgan holda beriladigan sertifikatlar asosida va giyohvandlik vositalari ustidan nazorat qilish boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Davlat komissiyasining tegishli ruxsatnomasi bilan;
ov qilish cheklangan yoki vaqtinchalik taqiqlangan oʻsimliklar va hayvonlar — Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq va suv xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Oʻsimliklar karantini bosh davlat inspeksiyasi, Davlat veterinariya bosh boshqarmasi va Oʻzbekiston Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi tomonidan tegishli taqiqlar va cheklovlar amal qilishi davrida.
Madaniy boyliklar boʻlgan pochta, kuryerlik joʻnatmalarini joʻnatishda, joʻnatuvchi pochta aloqasi obyektiga Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat va sport ishlari vazirligi Madaniy boyliklarni chet ellardan olib kelish va chet elga olib ketish nazorati boʻyicha badiiy ekspertizalar boshqarmasining ruxsatnomasini taqdim etishlari kerak, bu ruxsatnoma pochta, kuryerlik joʻnatmasining ichiga qoʻyiladi.
g) giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlar, ular Oʻzbekiston Respublikasida tarkibida giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlar boʻlgan dorivor vositalarni roʻyxatga olish yoki qayta roʻyxatga olish uchun namunalar sifatida yuborilganda. Giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Sogʻliqni saqlash, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, jismoniy tarbiya va sport masalalari boʻyicha axborot-tahlil departamentining koʻrsatilgan yuklarning gumanitar yordamga tegishliligi toʻgʻrisidagi xulosasiga muvofiq ular Oʻzbekiston Respublikasidagi muayyan yuridik shaxslarga yuborilayotganda, ularni gumanitar yordam koʻrinishida joʻnatishga ruxsat beriladi.
Xalqaro xatlar va qiymati eʼlon qilinmagan posilkalarda tangalar, bank chiptalari, kredit chiptalari yoki daʼvogarning biror-bir qimmatbaho buyumlari, yoʻl cheklari, platina, oltin yoki kumushdan yasalgan buyumlar yoki ishlov berilmagan koʻrinishdagi qimmatbaho toshlar, zargarlik buyumlari va boshqa qimmatbaho predmetlarni joʻnatish taqiqlanadi.
Istisno tarzida buyurtma mayda paketlarda kuyidagilar joʻnatilishiga ruxsat etiladi:
tirik asalarilar, zuluklar va ipak qurtlari;
parazitlar va hasharotlarni oʻrganish uchun moʻljallangan va rasman tan olingan muassasalar oʻrtasida almashinadigan zararli hasharotlarni qiruvchilar;
rasman tan olingan muassasalar uchun, tibbiy-biologik tadqiqotlar uchun drozofil (Drosophilidae) oilasiga kiradigan mayda pashshalar.

The order of incoming goods by international and courier shipments by physical entities
The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated 2018, 19July, № PR-3873 “On measures to ensure the control over the goods arriving at the customs territory of the Republic of Uzbekistan by international postal and courier shipment” plays a main role in the regulation of import of the goods by physical entities through postal and courier shipment.
In accordance to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 2018, 12April, № PD-5414  “About measures on radical improvement of activity of the State Customs Authority of the Republic of Uzbekistan”, and also customs clearance of goods arriving on the customs territory of the Republic of Uzbekistan by the international post and courier shipment, operators and providers of postal services have to notify the State customs authorities about the goods tranfering through the international courier services for physical entities.
The postal service operators and providers have confirmed the list of data, submitted to the state customs service by electronic notification, of goods arriving to the physical enties through international couriers.
The list includes the following documents:
1. Surname and name of the recipient.
2. The address of the recipient.
3. Passport series and number of the recipient or taxpayer identification number.
4. The name of the postal operator or provider.
5. The shipping country.
6. A description of the shipment.
7. The value of the shipment.
Not applicable to written correspondence (except small packages), diplomatic mail and consular bag.
The scheme for the timely electronic informing of the customs authorities, on the delivery of the goods arriving to phisical entities through international courier shipment, has been approved.
Customs control and clearance of arriving international courier shipment are made in:
railway and road transport - at specially designated customs posts;
air transportation - at customs posts located in international airports or nearest territories.
International postal and courier shipment are not subject to customs clearance of commodities worth 100 (one hundred) US dollars to legal entities on the territory of the Republic of Uzbekistan.
The amount of goods, not subjected to customs clearance, arriving to physical entities through international courier shipment shall be equal to 1 000 (one thousand) US Dollars for per calendar quarter.
the import and export of goods by physical entities when crossing the customs border within the limits of the norms is carried out without their mandatory written Declaration, with the exception of international postal and courier shipments, as well as goods intended for entrepreneurial activity;
in determining the customs authority of destination of goods transported by individuals across the customs border, take into account the number of products, where the homogeneous goods, the number of which exceeds the demand of the physical entity moving the goods and family members, are considered as goods imported for use in the entrepreneurial activity, if the person transporting the goods, does not prove otherwise;
What kinds of goods are prohibited by international postal and courier shipment?
Answer: List of banned and restricted items has been approved by the Rules for the provision of postal services (reg. № 2219 dated 18.04.2011). Internal and international mail and courier services are prohibited from sending the following:
1. a) firearms, signal, pneumatic and gas weapons, ammunition, cold-arms (including discharge), electroshock equipment and spark plugs, as well as major parts of firearms, unmanned explosive devices, including unmanned grenades, tank shells and similar objects, as well as apparatus and equipment of such items;
2. b) narcotic drugs, psychotropic medicines, radioactive things, explosive, poisonous, toxic, easily combustible and other hazardous substances (excluding those listed in 3rd point paragraph 6 of small points “v” and “g” of this List);
3. c) currency and foreign currency of the Republic of Uzbekistan (except for the Central Bank of the Republic of Uzbekistan and its branches);
4. d) Dirt or disorder subjects;
5. e) counterfeit and pirate items;
6. f) Forbidden items (for international postal items) in the country of import or circulation;
7. g) objects that may pollute or disturb the postal personnel or the ordinary population as well as other shipment or postal equipment in accordance with its design or function;
8. h) ordinary and personal letters, postage stamps and scanners that are exchanged between current and personal correspondence, as well as the sender and the recipient or persons living with them;
9. i) live animals.
10. j) Lithium batteries or lithium elements, which are available on the equipment and separately from the equipment.
In addition, the following items are forbidden to send  by international mail and courier shipment:
Import into the Republic of Uzbekistan and export from the Republic of Uzbekistan, as well as the importation into the country of destination;
Items are forbidden in accordance with World Postal Union documents;
The list of objects forbidden to send defined by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan to control foreign trade activities in conformity with the legislation of the Republic of Uzbekistan.
It is forbidden to send seeds and sowing materials, fruits, fresh fruits and vegetables by international postage from foreign countries to the territory of the Republic of Uzbekistan.
Covered printed publications and postings for the blind:
can not have any annotations and can not include any documents of current or personal correspondence;
cannot include stamped or not stamped any marks, bills of payment, any valuable documents, except in the case of a wrapper or container with the address of the sender in the mail.
1. Subjects allowed for international mail, courier shipment under certain circumstances:
2. a) Cultural values - by the special decisions of the Government of the Republic of Uzbekistan and by other authorized bodies by competent authorities;
3. b) coins and bank notes in national currency of the Republic of Uzbekistan, currency samples exchange with foreign banks and numismatic purposes;
(c) Organizations are permitted to send the following, by permission issued by authorithed body:
results of scientific-research works, know-how, inventions - by the Intellectual Property Agency of the Republic of Uzbekistan;
art works - by the Ministry of Culture and Sports of the Republic of Uzbekistan;
Plants and animals included in the “Red Book” of the Republic of Uzbekistan - by the State Committee for Nature Protection of the Republic of Uzbekistan;
medicines, medical products and medical equipment - by the Main Department for Control of Quality of Medicines and Medical Equipment of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan;
drugs, psychotropic substances and precursors, for medical or scientific purposes, in accordance with the formalities of the sending State and in accordance with the formal agreement - on the basis of certificates issued by the healthcare authorities in coordination with the national security service, internal affairs agencies and with appropriate permission of the State Commission on Control of Narcotic Drugs;
hunting limited or temporarily forbidden plants and animals - at the time of bans and restrictions imposed by the State Inspectorate for Plant Quarantine under the Ministry of Agriculture and Water Management of the Republic of Uzbekistan, the Main State Veterinary Department and the State Committee for Nature Protection of the Republic of Uzbekistan.
In the case of sending cultural values by postal, courier shipments, must submit permission from the Department of Inspection importing from and exporting to foreign countries of cultural values under Ministry of Culture and Sports of the Republic of Uzbekistan which is placed in the post, courier shipment.
1. g) narcotic drugs, psychotropic substances and precursors, when they are imported into the Republic of Uzbekistan as a sample for registration or re-registration of medicines containing narcotic drugs, psychotropic substances and precursors. Drugs, psychotropic substances and precursors, according to the decision of the Department of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on the issues of health, ecology and environment protection, physical culture and sports, about their accordance, are allowed to send as humanitarian aid, when they are sent to certain legal entities in the Republic of Uzbekistan.
It is forbidden to send coins, bank tickets, credit tickets or any valuables, travel checks, platinum, gold or silver articles, or precious stones, jewelry and other valuable items of unprocessed items by international shipments and parcels value of which is not mentioned.
Exceptions are permitted in small packages for ordering:
live bees, leeches and silk worms;
the hacker insects, which are intended for the study of parasites and insects and which are officially recognized;
small flies of drozofil (Drosophilidae) family, for medical and biological researches of officially recognized bodies.