Bojxonachilar oʻzidan “jonli konteyner” sifatida foydalanib, 423,4 gr. “opiy”ni olib kirishga uringan shaxsni qoʻlga olishdi
1568
Respublikamiz bojxonachilari giyohvandlik vositalarini ichki aʼzolariga yashirgan holda bojxona chegaralari orqali olib oʻtishga boʻlgan urinishlarga oʻz vaqtida chek qoʻyishmoqda.
Bojxonachilar oʻzidan “jonli konteyner” sifatida foydalanib,  423,4 gr. “opiy”ni olib kirishga uringan shaxsni qoʻlga olishdi
Jumladan, Surxondaryo viloyati bojxona boshqarmasi Kontrabandaga qarshi kurashish va bojxona auditi boʻlimi xodimlari “Ayritom” chegara-bojxona postida giyohvandlik vositalarini noqonuniy ravishda olib kirish uchun oʻz hayotini xavfga qoʻygan shaxsni toʻxtatib qolishdi.
Mazkur postga piyoda ravishda kirib kelgan qoʻshni davlat fuqarosi M.A. inson tana aʼzolarini skanerlash qurilmasi koʻmagida koʻzdan kechirilganida, uning organizmida yot jismlar – kapsulalar mavjudligi aniqlandi.
Shundan soʻng Termiz shahridagi tibbiy muassasalardan birida shifokorlar koʻmagida ushbu shaxsning ichidan 47 dona skotchlangan oʻramlar chiqarib olindi.
Mazkur oʻramlar belgilangan tartibda ochib koʻrilganida esa, ularning ichiga 423, 42 gr. ogʻirlikdagi “opiy” hamda 17 dona oq rangli tabletkalar joylangani maʼlum boʻldi.

Таможенники задержали гражданина, пытавшегося пронести в своем теле более 423 граммов опия
Общеизвестно, что одним из приоритетных задач деятельности таможенных органов является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота, хранения и выращивания наркотиков.
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Сурхандарьинского областного таможенного управления выявлен факт провоза крупной партии наркотических веществ в теле наркокурьера.
На приграничном таможенном посту «Айритом», в ходе проведения таможенной проверки с помощью сканирующего оборудования для досмотра пассажиров “Body scanning”, в брюшной полости у прибывшего с соседнего государства иностранного гражданина были обнаружены подозрительные инородные предметы.
После чего, в одном из медицинских учреждений города Термеза было проведено обследование, в результате которого во внутренних органах гражданина были обнаружены и изъяты в общей сложности 47 единиц овальной формы герметичных капсул.
При вскрытии капсул выяснилось, что таким способом наркокурьер пытался транспортировать в своем теле в общей сложности 423,42 грамма наркотического средства опий и 17 единиц белого цвета таблеток.
В настоящее время по выявленному факту преступления таможенными органами ведутся следственные мероприятия.